Samsun Solucan Çiftliği

Samsun Solucan Çiftliği

Tarsol Farm Samsun Solucan Çiftliği

Teknik kadro ve alt yapımızla beraber solucan çiftliği A dan Z ye her türlü alt yapı ve solucan satışı ile beraber çiftlik kurmaktayız.

Yeni karlı  iş alanlarını araştırdığınızda organik gübrede solucan gübresi üretimi ilk 10 sırada yer almaktadır.

Samsun Solucan Çiftliği çoğu kimsenin aklında olan bu yeni iş fikri ile ilgili soruları kendimizce cevaplandıralım:

Samsun Solucan gübresi üretmek için essenia fetida türü solucanlara ihtiyaç vardır.Ticari sistemlerde Bu solucanlar kendilerine verilen fermente olmuş mamayı (Genellikle büyükbaş gübresi)yiyerek sindirim sistemlerinde bu yedikleri mamaya bazı mikroorganizmalar bulaştırarak dışkılarlar.İşte bu dışkıya solucan gübresi adı verilir.

Samsun Solucan Gübresi KKS bilimsel sınıflandırmada omurgasız hayvanlar sınıfında halkalı solucanlar sınıfına ait 8 türden biridir. Latince adı esenia foetida olup ilk defa Kaliforniya da laboratuvar ortamında kültüre alınmasından dolayı Kaliforniya solucanı olarak bilinmektedir.

Diğer solucan türlerinden farklı olarak daha hızlı hareket edebilme ve daha hızlı üreyebilme özelliklerinden dolayı gübre üretiminde bu tür kullanılmaktadır.

Samsun Solucan Çiftliği Minimum 500 Adet Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanı ile birlikte solucan gübresi üretmeye evinizde, balkonunuzda, terasınızda başlayabilir, bu mucizevi canlıların organik atıklarınızı nasıl yüksek kaliteli, Solucan Gübresine dönüştürdüklerini gözlemleyebilirsiniz.

Samsun Solucan Çiftliği bu sayede, yerinde ve tam geri dönüşüm felsefesi ile organik atıklarınızı evinizde, bahçenizde yetiştirdiğiniz tüm çiçekli ve yapraklı bitkilerinizde kullanılabileceğiniz yüksek kaliteli organik gübreye dönüştürebilirsiniz.

Samsun Solucan Çiftliği

Solucan dışkının yapısına bulaşmış olan mikroorganizmalar bitkiler için çok faydalı canlılardır.

Bu gübre toprağa karıştırıldığı zaman içerisinde bulunan mikroorganizmalar bitkilerin köklerinde mikorizal mantarlar ile birlikte yaşamaya başlarlar.

İşte bu faydalı mikroorganizmalar bitkiyi çok sağlıklı bir şekilde geliştirir.Bitkiye beslenmesinde yardımcı olurlar.

Dolayısıyla solucan gübresi üretimi yapan kimseler için ellerinde bulundurdukları gübreler her zaman nakite çevrilebilecek kazanç kapısıdır.

TarsolFarm KompostBox Solucan Evi ile evinizde, işyerinizde organik atıklarla kendi solucan gübrenizi kendiniz üretebilirsiniz.

TarsolFarm KompostBox Solucan Evi, Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının asgari yaşam koşullarını sağlayan bir ünitedir.

Solucan Gübresi üretimi için özel tasarlanmış bu ünite sayesinde, solucan gübresi üretmek için gerekli tüm aşamaları gözlemleyebileceksiniz.

Samsun Solucan Çiftliği ayrıca solucan gübresi üreticiliğinde 2.bir kazanç kapısı da katı solucan gübresini suda eriterek,suya bulaşan bakterilerin,aminosit ve hormonların değerlendirdiği sıvıyı bir takım işlemlerden geçirerek sıvıda bulunan mikroorganizmaları uyutup dorment hale getirmek suretiyle sıvıyı şişeleyip satarak 2.bir kazanç kapısı sağlanmış olacaktır.

Tabi ki bu üretim aşaması için bir takım işlemler gerekecektir.Örneğin üretim izni,üretim ruhsatı,üretim teknik bilgisi vs…

Tarsolfarm Sıvı Solucan Gübresi tahmin edebileceğinizden çok daha büyük etkilere sahiptir.

Damlama sistemleri ile bitkilerin köküne ulaştığı andan itibaren çalışmaya başlar ve etkisini çok kısa bir zaman içerisinde bitkinin gelişiminde gösterecektir.

Samsun Solucan Çiftliği

Samsun solucan gübresi üretim işindeki 3.kazanç kapısıda 12 ayda ortalama 4-5 katına çıkan,çok hızlı bir şekilde çoğalan solucanların fiziksel satışı ile mümkündür.

Bu işlem esnasında tüketilen mamanın yapısı fiziksel, biyolojik ve kimyasal olarak değişmekte ve toprak besleyicisi, düzenleyicisi tamamen doğal, organik ve biyolojik mucizevi bir tarım girdisi olan solucan gübresine dönüşmektedir.

İçerdiği yüksek miktardaki toprak dostu azot üreticisi bakteriler ile toprak florasına zenginlik kazandırır ve toprağın zaman içinde üretken olmak vasfını kaybetmesini önler.

Samsun Solucan Gübresi ayrıca solucanların sentezledikleri antibiyotik, aminoasit ve vitaminler solucan gübresine karışmaktadır. Böylelikle biyolojik aktivasyonu artan gübrenin kullanıldığı ürünlerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlanır. Bahse konu faydalı içerik solucan gübresinde diğer hayvansal gübrelere oranla yüz kat daha fazla iken kimyasal gübreler bu faydadan yoksundur. Diğer taraftan, yine solucan gübresinin içinde bitkinin beslenmek için ihtiyaç duyduğu ve çok önemli olan humik asit ve fulvik asit maddeleri bulunmaktadır.

Solucan çiftliğine sahip olarak kazançlı bir işiniz olaçaktır….

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Samsun 0543 786 52 55

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Samsun 0543 786 52 55

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Samsun

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Nasıl Kurulur?

samsun solucan gübresi

Samsun Solucan Gübresi Kaliforniya solucanları çok hızlı üreme yeteneğine sahip canlılar oldukları için solucan gübresi üretim projesi kendiliğinden hızla büyüyen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple tesis kurmak isteyen yeni girişimcilerin çok büyük bir yatırım yapmasına hiç gerek yoktur.

Samsun Solucan Gübresi üretim tesisi nasıl kurulur?

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Samsun nelere ihtiyacımız var;

1. Kapalı alan

Gübre üretimin verimli olması solucanların doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacağı kapalı bir alanda barınması gerekiyor. Eğer bu alan betonarme bir yapıda olursa soğuk ve sıcağa karşı korunaklı olacağı için çok daha elverişli bir üretim sahasına sahip olursunuz. Eğer böyle bir yapıya sahip olma şansınız yoksa izolasyonlu çadır işinizi görecektir.

M2’ye 10-30 bin Kaliforniya solucanı bırakıyoruz. Bu durumda 100 m2’lik bir kapalı alan 1-3 milyon solucana ev sahipliği yapabilir.

2. Yerden yüksek üretim havuzları

Üretim havuzları sert plastik olmalıdır. Metal kaplarda solucan beslemek mümkün değildir. En basit olarak aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi su tankını üstten keserek solucan beslemek için kap olarak kullanabilirsiniz. Aşağıdaki su takının ölçüleri;
(u – g – y) 1.200 mm x 1.000 mm x 1.160 mm
Kaplayacağı alan: 1.20 cm kare

 

Bu kaba 10-30 bin Kaliforniya solucanı bırakabilirsiniz. Üretimi mutlaka yerden yüksek kasalarda yapmak zorunda değilsiniz. Eğer zemin betonsa doğrudan beton zeminde uzun yığınlar yaparak solucanları yerde besleyebilirsiniz.

3. Samsun Kırmızı Kaliforniya solucanı

Safkan Kaliforniya solucanı satışı yapıyoruz. İletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

100 bin adet solucan ile başladığınız varsayımı üzerine hareket edecek olursak;

100 bin adet safkan Kaliforniya solucanı adet olarak bir yıl sonunda 16 katına çıkacaktır.
Bunlar kültür solucanı oldukları için 3 ayda bir sayılarını ikiye katlayacak bir hızla ürerler.
100 bin adet Kaliforniya solucanı bir yıl sonra 1.600.000 adet olur.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Samsun

Kaliforniya solucanları ne kadar mama tüketip ne kadar solucan gübresi üretirler?

100 bin adet solucan bir ay içinde ortalama 1.800 kg mama tüketir. Mama %80 nemli olduğu için aslında büyük bir kısmı sudur.
100 bin adet solucan bir ay içinde 900 kg solucan humusu üretir.
Hasat edilen solucan humusu 2-3 ay kapalı bir alana yayılarak kendi halinde olgunlaşmaya bırakılır. Solucan humusu bu olgunlaşma sürecinde ciddi oranda nem kaybedeceği için yaklaşık olarak 3/2 oranında bir kayıp olacaktır.
100  bin adet Kaliforniya solucanı 1 ay içinde paketlenmeye hazır hale gelmiş 300 kg solucan gübresi üretir.

Sonuç olarak solucan gübresi üretim tesisi kurmak isteyen bir girişimci 100 bin solucan ile bu işe başladığında bir yıl sonra 1.600.000 solucana sahip olacaktır.
1.600.000 solucan bir ayda ortalama 5 ton satışa hazır solucan gübresi üretir.
Paketlenmiş solucan gübresinin ortalama satış fiyatı 2-3 TL’dir.
5 ton solucan gübresinin piyasa fiyatı 10-15 bin TL’dir.

Kısacası 100 bin adet solucan ile solucan gübresi üretim tesisi kurmak isteyen biri yıl sonunda aylık 10-15 bin TL kazanç getiren bir işe sahip olabilir. Üstelik solucan sayısı her üç ayda bir ikiye katlanacağı için paralel olarak üretilen gübre miktarı da iki katına çıkacaktır. Böylece elde edilen kazanç aynı oranda 3 ayda bir ikiye katlanır.

Samsun Kaliforniya Solucanı

Kapalı alan: Bu her bölge için farklılık gösterdiği için fiyat vermek mümkün değil, ancak kırsal kesimde çok ucuza kiralamak veya satın almak mümkün.

Üretim havuzu: 100 bin adet solucan için 5-10 m2’lik üretim havuzuna ihtiyacınız var.
Üretim havuzunun uzunluğa alanın yapısına göre uygun ölçülerde belirlenebilir.
Örnek;

Uzunluk 7 metre,
En 1,5 metre,
Yükseklik 60-70 cm ideal ölçülerdir.
Maliyeti 1.000 TL.

Kaliforniya solucanı: 100 bin adet safkan Kaliforniya solucanı fiyatımız 10 bin TL.
Solucan gübresi üretim tesisi kurmak için mutlaka 100 bin solucan ile başlangıç yapmak zorunda değilsiniz. Eğer fazla sermayeniz yoksa 10 bin adet ile başlayıp projeyi zamanla büyütürsünüz.

Kaliforniya solucanları nasıl beslenir?

Solucanları beslemek için ana materyal olarak taze sığır gübresine ihtiyacımız var.

Kompost (mama) yapımına uygun materyaller;

Çimen, ot,
Ağaç yaprakları,
Mısır sapı, yaprakları, koçan yaprakları veya öğütülmüş koçan,
Buğday, arpa veya yulaf samanı,
Talaş, kağıt, karton parçaları (kuşe ve beyaz kağıt olmaz),
Yonca,
Fındık, fıstık, ay çekirdeği veya ceviz kabukları (öğütülmüş),
Fabrikaların bitkisel atıkları,
Çay posası,
Yumurta kabukları,
Pancar yaprakları,
Mutfak veya hal atıkları (sebze, meyve kalıntıları veya kabukları).

Daha burada adını sayamadığımız pek çok bitkisel atık kompost yapımında kullanılabilir. Önemli olan tuz, asit ya da kimyasal içerikli olmasın.
Kompsot ve solucan maması aynı şeydir.

Kompost nasıl hazırlanır?

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Samsun Malzemeler;

1.200 kg taze sığır gübresi,
600 kg yukarıda yazdığımız materyallerden herhangi biri veya hepsinden katabilirsiniz. Elinizin altında ne varsa kullanmakta özgürsünüz.

Eğer hiçbir şey bulamazsanız en iyi çözüm çay posası kullanmaktır. Solucanların en sevdiği bitkisel atıklardan biridir ve elde edeceğiniz gübrenin kalitesini ciddi ölçüde arttırır.

Karışımı %70 taze ağır gübresi %30 bitkisel atıklar olarak hazırlamak idealdir. Böylece hasat edilecek solucan gübresi A kalite olacaktır.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Samsun çay posasını çevrenizde bulunan kahvehane veya çay ocaklarından temin edebilirsiniz. Rica ederseniz çöpe atmak yerine sizin için bir kenarda biriktireceklerdir. İş yapan bir kahvehane bir ayda 200 kg çay posasını çöpe atıyor. Bunlara büyük boy çöp poşetleri dağıtırsanız hem kaliteli kompost için en zengin bitkisel atığa bedava ulaşmış olursunuz hem de çöpe gidecek değerli bir atığın geri dönüşümüne katkı sağlamış olursunuz.

Şimdi bu bitkisel atıklardan solucan maması nasıl hazırlanır onu açıklayalım;
1.200 kg taze ağır gübresi ve 600 kg çay posasını mümkünse doğrudan güneş görmeyen kapalı bir alanda uzun bir yığın yaparak karıştırın. Eğer bu karışımı kapalı bir alanda yapma şansınız yoksa bir ağaç gölgesinin altına naylon serip onun üzerinde yapabilirsiniz.

Hazırladığınız bu karışım 4 günde bir defa karıştırılır ve ortalama olarak 40 günde fermente olur. 40 gün sonunda bu karışımı mama olarak solucanları beslemek için kullanabilirsiniz. Hazırladığımız 1.800 kg’lık bu kompost 100 bin adet solucanı 1 ay beslemek için yeterlidir.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Samsun

Kompost fermente edilirken sürekli %80 nemli olmalıdır. Her karıştırma sırasında karışımdan elinize bir miktar alıp avucunuzda sıkın, su çıksın ancak damlamasın. Eğer nem yeterli değilse karışıma bir miktar su verin. Eğer fazla ıslaksa zaten zamanla fazla nem buharlaşacaktır.

Önemli; kompost kesinlikle toprak ile temas etmemeli veya karışımda yanmış hayvan gübresi kullanılmamalıdır. Bunun sebebi ise kompost içine sıradan toprak solucanlarının sızmasını engellemektir. Solucan ırkının safkan kalması için toprak ile teması kesmek gerekiyor. Aynı şekilde kenarda uzun süre beklemiş, halk dilince bilinen adıyla yanmış hayvan gübresinin içinde sıradan toprak solucanları vardır. Ayrıca yanmış hayvan gübresi milyonlarca bakteri ve haşere tarafından istila edilip içindeki besinler bunlar tarafından tüketilir. Yanmış hayvan gübresinde solucanlara besin olacak bir materyal kalmaz.

Samsun Solucan Gübresi Üretim Tesisi Samsun Tüm her şeyi hazırladık;

Kapalı alana sahibiz, solucanların barınacağı 10 m2’lik bir üretim havuzu hazırladık, solucan maması hazır ve 100 adet Kaliforniya solucanı satın aldık.
Satın aldığınız solucanları size 1 hafta yetecek kompost içinde gönderiyoruz. Geldikleri gibi üretim havuzuna almanız ve üzerine hazırladığınız mamadan 4 parmak kadar vermeniz yeterlidir. Onlar taze mamayı tükettikçe yukarı doğru hareket edecek ve siz ortalama 4-5 günde bir üretim havuzuna 4 parmak mama takviyesi yapacaksınız.

Samsun Solucan Gübresi Üretim Tesisi Samsun Solucan Gübresi üretiminde hasat nasıl yapılır?

Üretim havuzu solucan humusu ile dolduğunda altı delikli olan meyve kasalarına taze mama doldurup en üste bırakırsanız tüm solucanlar kısa zamanda bu kasaların içine girer. Böylece solucanları kasalar ile birlikte bir kenara alıp humus ile dolan üretim havuzunu boşaltabilirsiniz. Daha sonra solucanları tekrar üretim havuzuna geri dökebilir ve besleme sürecini baştan başlatırsınız.

Rize Solucan Gübresi

Rize Solucan Gübresi

Rize Solucan Gübresi

rize solucan gübresi

Çay Üretiminde Solucan Gübresi solucanlar sindirim sistemleri içinde sentezledikleri antibiyotik nitelikli yapılar, aminoasit ve vitaminleri dışkılarına karıştırarak ortaya çıkan gübrenin biyolojik aktivitesini arttırırlar. Böylece bu gübreyle beslenen bitkilerin sağlıklı ve hızlı gelişmelerini sağlarlar. Sözü edilen bu biyolojik stimulatörler diğer hayvansal gübrelere oranla 100 kat daha fazladır. Kimyasal gübrelerde ise hiç bulunmamaktadır.

Rize Solucan Gübresi ayrıca muhteviyatındaki humik asit ve fulvik asit bitki beslemesi için son derece gerekli olan maddelerdir.
Büyükbaş hayvan gübresi ile diğer organik atıkların uygun bir oranda karıştırılması ile elde edilen mamanın Kırmızı Kaliforniya toprak solucanları tarafından tüketilmesi ile üretilmektedir.
Samsun Solucan Gübresi Granüler yapısı toprağın sütrüktürünü düzenleyip havalanmayı sağlarken su tutma kapasitesinin yüksekliği topraktaki su stresini minimize etmektedir.
– Yapısındaki çok sayıda bakteri verildiği topraktaki zararlı bakterilerle rekabet ederek onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır, böylece bitkilerin hastalıklara karşı direncini artırır.
– Hava şartlarının olumsuz etkilerine(don, sıcaklık farkları vb.) karşı bitkiyi korur.
– Kesinlikle yabani ot tohumu içermez.
– Kaliteli, bol verimli ve raf ömrü uzun ürünler elde edilmesini sağlar.
– %100 ekolojik ve non-toksiktir.
– Toprağın Ph,sürtüktür, nem gibi özelliklerinin düzenlenmesini sağlar.
– Bilhassa kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar.
– Asitli, kumlu toprakları düzenleyerek tarıma elverişli hale getirir.
– Kokusuzdur.
– Solucan gübresiyle yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.
– Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.
– Toprakta uzun süre kalır dolayısıyla bitkinin uzun süre besin ihtiyacını karşılar. Besin elementlerini bitkinin ihtiyacına göre tedricen bitkiye kazandırır.

Rize Organik Gübre

samsun solucan gübresi

Rize Solucan Gübresi çok sayıda simbiyotik bakteri (Rhizobium) ve asimbiyotik mikroorganizmalardan azot fiksasyonu yapan bakteri (Azotobakter) ve mikoriza mantarları ihtiva eder. Bu mikro organizmalar toprak içinde bulunan ancak bitki tarafından alınamayan besin maddelerine parçalayarak bitki tarafından alınabilir forma dönüştürürler. Ayrıca azot fiske eden bakteriler havadaki azotun toprağa kazandırılmasını sağlayarak bitki tarafından alımını kolaylaştırır. Solucanların salgı maddeleri enzimler üretim süreci içinde dışkılarına karıştığında çok sayıda ve çeşitte enzim, vitamin, aminoasit, büyüme hormonu içermektedir. Bunlar ise bitkinin daha hızlı gelişmesini ve olumsuz çevre şartlarına karşı dirençli olmalarını sağlar.
Bitkiler için aynı anda hem besin kaynağı hem de büyümeleri için teşvik olarak etkilidir;
Humusu az olan toprakları iyileştirir, topraktaki faydalı mikroorganizmaları uyarır,
Toprağın genel durumunu iyileştirir ve topraktaki organogenetik elemanlarını bitkilerin alabileceği sekle dönüştürür;
Organik maddeleri az olan topraklar için organik azotun yüksek oranı büyük önem taşımaktadır, özellikle uzun sure mineral gübrelemeden sonra;
Gübre özün içerdiği besleyici elemanlar daha uzun sure için toprakta kalmaktadır, bu da bitkilerce daha iyi alınmalarını sağlar;
Samsun Solucan Gübresi hızla suda çözünür ve ziraatta kullanılan tüm ilaç ve gübrelerle uyumludur;
Bitkilerin sağlam kok sistemi oluşması için yardımcı olur, bitkilerin stres ve patojenlere karsı dayanıklılığını artırır ve ekolojik temiz ziraat ürünlerinin üretimi için mükemmel bir gübredir.

Rize Organik Gübre

Rize solucan gübresi normal gübrenin içerisine karıştırılan solucanlar tarafından üretilen gübredir.Tamamen organiktir ve normal gübreye göre toprağı 3kat verimli hale getirir.Toprağın ph değerini dengeler.
Hangi Tür Solucandan Gübre Üretilir?
Solucan gübresi üretiminde kırmızı kaliforniya solucanı ( Eisenia Fetida ) kullanılır.

Rize Solucan Gübresi Çiftliği Nasıl Üretilir?
Normal gübre içerisine karıştırılan kırmızı kaliforniya türü solucanlar için uygun şartlar sağlanmalıdır.Bunun için sürekli akış sistemi, akıllı aydınlatma gibi sistemler kullanılır.Bu sayede solucanların bulunduğu ortam solucanların üremesine fayda sağlar.Solucanlar 6 ay boyunca yemlenerek bekletilir.6 ay sonra gübre kesme işlemi yapılır ve kurutulmaya bırakılır.

Rize Solucan Gübresi organik gübre sınıfına giren gübrelerden bir tanesidir. Solucanların kendileri için hazırlanmış kompostu tüketerek dışkıladıkları gübreye solucan gübresi denir. Fiziki özelliklerinden dolayı boru şeklinde olan solucanlar, kompostu vucutlarından geçirirler ve bu aşamada gübreye solöm sıvısı denilen sıvıyı enjekte ederler, bu sıvı günümüzde kozmetik sektöründe de çok etkili bir rol oynar. Aynı zamanda solucanlar gübreye 38 çeşit enzim salgılarlar.

Samsun Organik Gübre

Samsun Organik Gübre

Samsun Organik Gübre

SAMSUN SOLUCAN GÜBRESİ

Samsun Solucan Gübresi Tünel kazan solucanlar doğanın kendi öz pulluklarıdırlar. Onun kimyageri, çiftçisi, gübrecisi ve besin dağıtıcısıdır. Solucanlar her bakımdan insanların toprak üzerinde çalışmak için icat edebilecekleri her konuda onlardan üstün konumdadırlar. Doğada atık yoktur.

Samsun Organik Gübre her şey, bitki ve hayvanlar, ister toprakta olsun ister suda olsun yaşamları sonlandığında orijinal elementlerine dönüşürler. Önemleri evrensel olarak bilim adamları tarafından kabul edilen ve beyan edilen solucanlar dünya üzerindeki bitkilerin yaşamları için etkileyici bir biçimde önemli bir role sahiptirler. Bu omurgasız hayvanın bilim adamları tarafından zayıf da olsa yaşının doğru olarak tahmin edilmesi uzak bir ihtimaldir. Fakat yaşı bir yana insanlık solucanların en iyi arkadaşları oldukları konusunda hemfikirdirler. Solucanların yaşam ölçekleri kısa da olsa kusursuz bir zekâya sahiptirler.

İstanbul Solucan Gübresi diğer gübrelerden farklı olarak

  • 1) İçerdiği humik asit vb. organik maddelerle topraktaki organik madde oranını arttırmaktadır. Organik gübre diye satışa sunulan ürünlerde bile organik madde miktarı %35 lerde iken solucan gübresinde bu oran % 65 lere varmaktadır.
  • 2) Bir toprakta bulunan humus (humik asit )ne kadar fazlaysa o toprak o kadar verimlidir. Günümüzde solucan gübresinde bulunan humus oranı diğer gübrelerde oldukça fazladır.(%30 oranında)
  • 3) Toprakta suyun tutulmasını arttırır.
  • 4) Toprakta zamanla birikmiş olan kimyasal yükü azaltır. Toprağı doğal formuna kavuşturur.
  • 5) Diğer gübreler gibi kullanım zamanında ve miktarında bir sınır bulunmamaktadır. Fazladan kullanımı üründe herhangi bir olumsuzluğa neden olmamaktadır.
  • 6) Ürün verimini %30-%200 arttırır.
  • 7) Ürünün hasat dönemi 15- 20 gün erken yapılır.
  • 8) Bitki daha dirençli olacağı için böcek ve parazitlere karşı ilaçlama yapılmasına gerek duyulmaz.
  • 9) Ürünün raf ömrü uzar.
  • 10) Ürünün tadı aroması rengi daha kaliteli olur.

Samsun Organik Gübre

Charles Darwin’in solucanlar üzerine deneyleri göstermiştir ki, sadece içgüdüleri daimi olarak onlara rehberlik etmek için yeterli değildir.Charles Darwin, uzak bölgelerdeki egzotik bitki ve hayvanlar üzerine çalışmak için 1831’de yolculuğa çıkar. 5 yıl sonra, hayat hakkında ne acı ne de tatlı olan bir keşif ile geri döner: Dünyada yaşamak ve başarılı olmak için, ister birey olsun isterse de bir organizma olsun fark etmez, sınırlı besin ve kaynakları uğruna acımasız bir savaş vermek zorundadır.

Bu büyük oranda şans eseri süre giden bir yarışmaydı. Hatta bu en iyi şekilde hayatta kalma senaryosu moleküler düzeyde bile geçerliydi. İlk dünyada, basit tekil değişimlerdeki kimyasallar kendilerini çoğaltmak ve diğerleriyle bir bütün oluşturmak zorundadırlar. Başarılı olan bu tür bir birleşim bugünkü yaşayan organizmaların temelini oluşturacak olan daha karmaşık biyolojik moleküllerin oluşma şansını artırır. İşte bu da evrimdir.

Darwin solucanlardan büyülenmiştir.İnsanlık artık son sınıra erişmiş durumda. Artık yatay düzlemde yeni toprak alanlara sahip olma olanağı yok. Bu nedenle insanlığın umudu dikey düzemlerde yeni toprak alanları elde etmekte yatıyor. Eğer çiftçiler yeterince uyanık olurlarsa görecekler ki, toprak bilim adamlarının kendilerine karşı kullandıkları temel kanıt matematiksel bir esasa dayanmaktadır. “Elde edilen ürün kompostun telafi edebileceğinden daha fazla olacağı için sonuçta ortada bir hesap açığı olacaktır: Fakat çalışmalar ortada pratik bir çözüm olduğunu göstermiştir.

Samsun Organik Gübre

Samsun Organik Gübre Yaklaşık 4000 metrekarelik bir alandaki 1.500.000 adetlik solucan nüfusu toprağın, insanların istediği ölçüde verimli olmasını sağlayacaktır.Solucanlar ayrıca bahçeciler ve balıkçılar için de faydalıdır. Dew-worm ya da Nightcrawler (Lumbricus terrestris L.) türü solucanlar bu kişiler tarafından oldukça sevilirler. Buna rağmen bu tür solucanlar yeni bir yere getirildiğinde, o yerin yerel solucanlarına baskın gelerek ortamın biyoçeşitliliğini engellemektedir. Örneğin kuzeydoğu ABD’de bulunan ormanlar yenilenme sürecine giremiyorlar, çünkü uzun ömürlü bu toprak solucanları tarafından toprağın habitatı değişmiştir.

Samsun Solucan Gübresi  , organik tarım için ön şart olan organik gübre girdi ihtiyacınızın karşılanması amacıyla Samsun’dafaaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu doğrultuda, öncelikle tarım alanları olmak üzere seranızda, hobi bahçenizde ve evinizde yetiştirdiğiniz organik sebze, meyve, her türlü saksı bitkisi, süs bitkisi ve fideler için ayrıca dış alan peyzaj düzenlemeleriniz için Tarsolfarm  organik solucan gübresini memnuniyetle kullanabilirsiniz.

SOLUCANLARIN ÖZET TARİHİ

Samsun Organik Gübre araştırmasında Binlerce yıl önce kayalık yüzey alanları bugün toprak diye bildiğimiz şeyi oluşturmak için parçalanmaya başladı. Geniş bir hayvan ve bitki listesi suda yaşamaktaydı. Deniz solucanları muhtemelen bu belirsiz çağlarda yaşamaktaydılar. Zamanla sular gerileyince, değişik hayvan ve bitkiler, değişen çevresel ihtiyaçlarını karşılamak için, belli anatomik organlarını yeni çevre koşullarına uyumlamaya başladı.

Hayvanların ve bitkilerin doğmasına neden olan, suyun bu doğal ve evrimsel geçiş sürecine katılmakla, deniz solucanları da, önce sulak daha sonra da kuru topraklarda yaşamalarına olanak sağlayan bazı fiziksel karakteristikler elde edinme başladı. Bugün, karasal solucanlar, onların ataları olan deniz solucanlarından çok büyük farklılıklara sahip olsalar da, buna rağmen benzer birçok özellik e karakteristikleri de oldukça benzerdir.

Bu benzerliklerden yola çıkarak bilim adamları bugünkü toprak solucanlarının onların ataları olan deniz solucanları ilk örneklerinden evrimsel süreçle var olduklarını savlarlar. Solucanlar pratikte gezegenimizin her coğrafi kesiminde vardırlar. Birçok solucan türü gezgindirler, yani yoğun bir biçimde göç ve seyahat ederler. Bazı solucan türleri ise yüksek dağ aralıklarında yaşamaktadır. Bu göç olayı çok uzun yılları gerektirir.

Samsun Organik Gübre Solucanlar ilk Avrupalı yerleşimciler tarafından 1600 veya 1700’lü yıllarda Kuzey Amerika’ya getirildiler. O zamanlar yolcular memleketlerinden çiçek getirirlerdi. Solucanlar da bu çiçek saksılarının içinden Kuzey Amerika’ya taşındılar. Solucanlar, daha önceleri bir şekilde yine dışarıdan gelen diğer zaralı bir çok canlıya nazaran oldukça faydalıdırlar.

Samsun Solucan Gübresi

Eğer solucanların Kuzey Amerika getirilmesinden önce burada solucanlar vardıysa da, 10000 ile 50000 yıl önce gerçekleşen son buzul çağı süreince soyları yok olmuştur.

Solucanlar, kemikleri olmadığı için araştırmacılar tarafndan fosil olarak çok zor bulunulurlar veya tanınırlar. Çünkü solucanlar gibi, halkaları ve bölümleri olan başka canlılar da vardır. Ancak yine de solucanların bazı araştırmacılar yaklaşık 1 milyar yıl öncesine kadar solucanların soyunu dayandırırlar.

Samsun Organik Gübre Bilimadamları solucan fosili bulamamışlardır ancak, onların bıraktığı izlerin fosillerini bulabilmişlerdir. Bazı diğer bilim adamları aksini söyleselser de, yani başka canlılar tarafına yapılmış olabileceğini öne sürseler de, yukarıdaki iz fosilleri Hindistan’da bulunmuştur.

Buna rağmen bir çok bilim adamı, halkalı solucanların, solucanvari yumuşak bedenli canlıların Cambrian dönemde, paleozoik devrin ilk devlerinde görüldüğünü kabul ederler. Solucanvari yumuşak bedenli canlıların fosilleri çok az bulunur ancak, bazı bölgelerde bu fosiller çok iyi korunmuştur. Bu tür fosillerin bulunabileceği en iyi yer, Şikago şehir merkezine yakın bir yer olan Mazon Creek’dir.

Samsun Organik Gübre

Oligochaeta, kara ve tatlısu solucangilleri, fosilleri toprak solucanlarına çok yakındırlar ve bulunması aynı şekilde zordur.

Birçok kişi solucanların ekosisteme sunduğu hizmetlerin farkındadır. Cleopatra solucanları kutsamış ve Mısır’lı çiftçilerin solucanları topraktan uzaklaştırmasını yasaklamıştır. Aristotales solucanları toprağın bağırsakları olarak nitelendirmişdir. Solucanlar üzerinde 39 yıl boyunca çalışan Charles Darwin, “dünya tarihinde solucanlardan çok daha fazla önemli rollere sahip olan bir çok hayvanın olduğu şüphe götürür” demiştir.

Son buzul çağı boyunca Kanada’da bir çok solucan ailesinin türünün (Lumbricidae gibi) yok olduğu düşünülmektedir. Sadece, British Columbia’nın (Kanada’nın batısında eyalet) batı sahilleri, Yukon’un (Oklahoma eyaletinde şehir) bir bölgesi ile doğru ve Atlantik Kanada’nın bir çok güney bölgesi gibi bölgelerde yer alan yerel solucanlar buzlarla kaplı olmayan bazı bölgelerde yaşabildi. Bugün Kanada’daki bir çok solucan Avrupalı göçmenler tarafından getirildiler.

Kanada’da 3 tür solucan familyası görülür: Lumbricidae, Acanthodrilidae ve Sparganophilidae. Kuzey Amerika ve Kanada’ya özgü yerli solucanl türleri de vardır: Aporrectodea bowcrowensis, Bimastos lawrenceae, Arctiostrotus perrieri, Arctiostrotus vancouverensis, Toutellus oregonensis and Sparganophilus eiseni.

Samsun Solucan Gübresi

YAYILIMI

• Çok ulusludur.

• Tüm dünyada 1000, Hidistanda ise 40 türü bulunur.

• Pheretima cinsi (çoğunlukla Yeni Gine ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde bulunan solucan bir cinsidir) solucanın 13 türü bulunur.

Diğer solucanlar ise,

• Güney Hindistan’da yaşayan Drawida, Megascolex türleridir.

• Kuzey Hindistan’da yaşayan Pheretima, Eutyphoeus türleridir.

• Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaşayanları Lumbricus terrestris türüdür.

• Megascolex türü solucan 3 metreye kadar varabilen en uzun tür solucandır.

• Enchytreus albidus bir tür beyaz solucandır.

• Perionyx, tatlı sularda yaşayan bir türdür.

• Malabaria podudicola.

• Aphanascus oryzivorus.

• Tonoscolex vermenicus.

• Microscolex.

SOLUCANLAR NEREDE YAŞARLAR?

Solucanlar tüm dünyada her yerde bulunurlar. Avustralya, Sahra Çölü, Grönland ve Çin kendine has belirgin yerli türleri barındıran ülkeler arasında yer almaktadır. Bununla birlilkte bir çok farklı tür toprağın farklı düzeylerinde veya toprak yüzeyinde yaşarlar; diğer bazı türler çürüyen ağaç gövdelerinde, ağaç dallarının axillerinde (bazen topraktan 10 m yukarıda yer alan dal ile gövde arasındaki üst açı), göl, nehir, gölcük ve su kaynakları ile çevrili nemli toprak civarlarında yaşayabilirler.

Samsun Organik Gübre

Bu habitat çeşitliliğine rağmen, solucanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için hâlâ belli çevresel koşulların oluşturulması ve devamının sağlanması gerekir.Örneğin tüm solucanlar yaşamlarını sürdürebilmeleri için civarlarında yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Solucanlar genellikle yiyecek kaynaklarına yakın olmayı severler. Ciltleri ile nefes aldıkları için bulundukları ortamın uygun nem oranına sahip olması gerekir.

Solucanlar toprakta yol alırlarken kendilerine kanallar açarlar. Bazı türleri toprakta derin dikey kanallar açarlar. Bu tür solucanlar anecic olarak sınıflandırılırlar. (Anecic: Bir habitat sınıflandırma terimidir.) Bu sınıftaki solucanlar toprakta derin dikey kanallar açarlar ama beslenmek için özelikle de geceleri yüzeye yakın yerlere veya yüzeye çıkarlar.

 

Diğer türler de bazen yatay bazen dikey olmak üzere rizosfer tabakasında devamlı bir ağ kurarlar. (Rizosfer: Bitki köklerinin civarında, bu köklerin kendilerini de içeren bölge.) Bu bölge, yoğun mikrobiyal faaliyetlerin, bitkilerin, mikroorganizmaların, diğer toprak organizmalarının, toprak yapısının ve kimyasının karmaşık bir yapısı içinde bulunduğu bölgedir. Rizosfer tabakasında bulunan bu tür solucanlar endogeic türler olarak adlandırılır.

Samsun Solucan Gübresi

Bu türün açtığı kanallar daha çok yataydır. Bazı tür solucanlar ise güçlü bir kanal açıcı değildir ve toprağın en üst tabakasında ince bir katmanda yaşarlar. Bu tür solucanlar ise epigeic türler olarak adlandırılırlar ve kuraklık, sıcaklık ve rahatsızlık verici etmenlerden geçici olarak uzak olan yerlerde sığ dikey kanallar açarlar.

Buna rağmen küçük solucanlar kavgacıdırlar. Ağır yaşam koşullarıyla baş etmelerini sağlayacak belli yaşamsal stratejilerle donatılmışlardır. Havalar soğumaya ve toprak donmaya başladığında, toprağın derinliklerine kaçarlar ve orada kışı uyuyarak (aestivation) geçirirler. Uyku pozisyonuna geçerken doğal bir antifiriz salgılarlar ve bir ip yumağı gibi kıvrılırlar. Solucanlar aynız zamanda havaların çok sıcak olması veya kurak olması durumunda da aynı uyku sürecine girebilirler.

Samsun Organik Gübre

SOLUCAN SOYAĞACI

Aşağıda vermikompost solucanı olarak yaygın kullanımı olan Esenia Fetida solucanının soy ağacı animasyon tablosunu görebilirisiniz.

Biyologlar her şeyi sınıflandırırlar. Sınıflandırma sayesinde aynı karakteristik özeliğe sahip olan türleri bir arada toplama olanağı doğar. Bu işlem bir tür taksonomi, yani cinsine göre tasniflemedir.

Soyağacında bulunan tüm solucan türleri aslında akrabadır ama toprak solucanı türünü kuzenlerinden ayıran veya benzeştiren çeşitli vucut parçaları vardır.

Samsun Organik Gübre Pheretima sözde solucan veya yalancı solucan demektir. Yaygın olarak solucan diye bilinirler çünkü toprakta yaşarlar. Toprak ile beslenirler ve vücutları solucanlara benzer.

SINIFLANDIRMA

Şube – Annelida
Sınıf – Oligochaeta
Takım – Terricolae
Familya – Megascolideae
Cins – Pheretima
Tür – Posthuma

Samsun Solucan Gübresi

ANNELİDA

• Vücudu matemerik olarak segmentlidir. Dışsal olarak annuli (halkalar) içsel olarak da coelosepta’larla bölünmüştür.

• Halkalar bölüt veya somit olarak bilinirler.

OLİGOCHAETAE

• Tüm vücudu boyunca Setae olarak adlandırılan kıllarla çevrilidir. Peropodia (bir çeşit ayakçık) yerine clitellum veya cingulum adlı (Gövde üzerinde belirgin kaalın halka) yapıları vardır.

TERRİCOLAE

• Karasal bir hayvandır.

MEGASCOLİDEAE

• Clitellum‘den sonra erkek gonoporları (Eşey açıklığı, eşey organlarının vücut dışına açıldığı delik) bulunur.

POSTHUMA

Stephanson’a göre pheretima en geniş solucan cinsidir. Ana türleri ise şunlardır: P. Hauletti, P. Plantae, P. Heterochaeta, P. Diffringens, P. Hawayana, P. Communisima, P. Robusta, P. Elongeta.

ANNELİDA SOLUCANLAR

Annelid olarak anılan 9000 farklı çeşit solucanvari hayvan mevcuttur. Toprak solucanlarını bu hayvanlardan ayıran çok iyi gelişmiş özel segmentlerinin (bölüm) olmasıdır. Genel olarak Annelid’lerin vücutları uzundur, kıl ve saçlarla kaplıdır. Bazı annelidler, segmentleri üzerinde göz ve anten gibi lob ve yumrulara sahiptir.

Samsun Organik Gübre Annelidler 3 ana bölüme ayrılırlar. Toprak solucanı Oligochaeti sınıfına aittir ve onlardan yaklaşık 3100 tane vardır. Peki onları diğer sınıflardan ayıran şey nedir? Toprak solucanları Oligochaeti sınıfı olarak vücutları üzerinde daha az saç, kıl gibi uzuvlara sahiptir; tam manasıyla gömülmek ve deşmek için yaşarlar. Herhangi bir göz veya entenleri yoktur. Oligochaeti çok az tüylü anlamına gelmektedir.

Samsun Solucan Gübresi

Samsun Organik Gübre Opisthopora takımına ait olan solucan gurupları segmentlerinin birleşme yerinin arkasına denk gelen açık delikler olarak tanımlanabilecek olan gözeneklere sahiptirler.

Samsun Organik Gübre Toprak solucanları familya olarak Lambricihae familyasına mensupturlar. En belirgin özelliklerinden birisi de halkaları kuyruklarından itibaren 18 veya daha fazla segmentten sonra yer alır. Bu onları diğer segmentli solucanlardan ayıran belirgin bir özelliktir.

Samsun Organik Gübre Cins, birbirlerine yakın benzerliği olan bir grup özel canlıdan oluşur. Cins ismi soy isim gibidir. Torak solucanlarının cins ismi de, soy adı, Eisenia’dır.

Samsun Organik Gübre İsminin ikinci bölümünü de tür oluşturur. Aynı cinse ait olan canlılar kendilerini özel kılan ufak bazı farklılıklar ile türlere ayrılırlar. Esenia’nın tür adı ise Fetida’dır. Cins ve tür adı birlikte söylendiği zaman adı söylenmiş olur. Eisenia Fetida! Ya da diğer adlarıyla, kırmızı solucan, gübre solucanı, balık solucanı, kırmızı wiggler…

Samsun Organik Gübre Esenia Fetida tam manasıyla solucan gübresi kaplarında, yani kompost kaplarında yaşayabilen bir türdür. Kuzeni Lumbricus (cins) Terrestris (tür) ya da toprak solucanları tam terisine dış mekanda toprakta yaşamayı severler.

Samsun Solucan Gübresi

Samsun Solucan Gübresi

Samsun Solucan Gübresi

Samsun solucan gübresi yaklaşık 70 yıldır başta ABD olmak üzere birçok Avrupa ülkesi tarımsal işletmeleri tarafından üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Samsun Solucan Gübresi ; Kırmızı Californiya solucanı adıyla bilinen Lumbricus rubellis ve Eisenia foetida toprak solucanı türlerinin organik olarak yetiştirilmiş büyükbaş hayvanların dışkıları ve organik bitkisel materyallerin fiziksel ve kimyasal yapılarını değiştirmeleri temeline dayanarak ürettikleri bir toprak düzenleyici ve bitki besleme materyalidir.

Vermikompost (Samsun Solucan Gübresi)

Samsun Kırmızı Kaliforniya Kültür Solucan dışkılarından elde edilen, Samsun Organik Solucan Gübresi sebze meyve ve bitkinin verimi, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, doğal aromasını, nefasetini kazandırır, kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı direnç sağlar.

Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, mikorizal mantarlar, doğal büyüme hormonları, amino asitler, enzimler, toprak kaynaklı patojen (hastalık yapan) mikroorganizmalara karşı etkili 4-0’tan fazla antimikrobiyal etki gösteren madde bulunur.Toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Su stresini minimuma indirir.

Samsun Solucan Gübresi , tüm bitkiler ve ekinler için, düşük maliyetli, kokusuz ve çevre dostu olan olağanüstü bir organik gübredir. Dünyada yaygın olarak Vermicompost olarak bilinir, üretim biçimine de vermicomposting denilmektedir.

Bitkiler için hayati unsurları barındırır,  toprağın su ve hava geçirgenliğini artırır, bitkiye canlılık verir, toprağı aşırı alkalilik ve asitlik durumundan korur, sulama maliyetini azaltır, kimyasal kullanımını azaltır, maliyeti düşürür.

 SAMSUN SOLUCAN SATIŞI İLE YATIRIMI TEŞVİK

Samsun Solucan Gübresi bu değişimde 1 m3 hacimlik hammadde içerisinde yaklaşık 250.000 adet solucan üç ay süresince işlem yapmaktadır. Solucan gübresi içerdiği yüksek düzeyde toprak ve bitki için yararlı simbiyotik(rhizobium) ve asimbiyotik (serbest ve azot fiske eden bakteriler ve mikoriza mantarları) bakteriler ile toprağın mikroflora ve mikrofaunasmasında canlılık kazandırır.

Samsun Solucan Gübresi Solucanlar sindirim sistemleri içinde sentezledikleri antibiyotik nitelikli yapılar, aminoasit ve vitaminleri dışkılarına karıştırarak ortaya çıkan gübrenin biyolojik aktivitesini arttırırlar. Böylece bu gübreyle beslenen bitkilerin sağlıklı ve hızlı gelişmelerini sağlarlar. Sözü edilen bu biyolojik stimulatörler diğer hayvansal gübrelere oranla 100 kat daha fazladır. Kimyasal gübrelerde ise hiç bulunmamaktadır.

Tamamen doğal yollar ile elde edilmiş herhangi bir kimyevi ve / veya suni madde içermeyeninsan sağlığına ve ekolojik dengeye dost biyolojik ve organik bir gübredir.

Tarsol Farm organik solucan gübresi, Kırmızı Kaliforniya cinsi toprak solucanlarının yine organik olan atıkları işlemesi ile elde edilmektedir.

 

Firma olarak ayrıca muhteviyatındaki humik asit ve fulvik asit bitki beslemesi için son derece gerekli olan maddelerdir.

Samsun Solucan Gübresi nin özellikleri

samsun organik gübre

– Granüler yapısı toprağın sütrüktürünü düzenleyip havalanmayı sağlarken su tutma kapasitesinin yüksekliği topraktaki su stresini minimize etmektedir.
– Yapısındaki çok sayıda bakteri verildiği topraktaki zararlı bakterilerle rekabet ederek onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır, böylece bitkilerin hastalıklara karşı direncini artırır.
– Hava şartlarının olumsuz etkilerine(don, sıcaklık farkları vb.) karşı bitkiyi korur.
– Kesinlikle yabani ot tohumu içermez.
– Kaliteli, bol verimli ve raf ömrü uzun ürünler elde edilmesini sağlar.
– %100 ekolojik ve non-toksiktir.
– Toprağın Ph,sürtüktür, nem gibi özelliklerinin düzenlenmesini sağlar.
– Bilhassa kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar.
– Asitli, kumlu toprakları düzenleyerek tarıma elverişli hale getirir.
– Kokusuzdur.
– Solucan gübresiyle yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.
– Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.
– Toprakta uzun süre kalır dolayısıyla bitkinin uzun süre besin ihtiyacını karşılar. Besin elementlerini bitkinin ihtiyacına göre tedricen bitkiye kazandırır.

Samsun Solucan Gübresi çok sayıda simbiyotik bakteri (Rhizobium) bulunmaktadır.

Asimbiyotik mikroorganizmalardan azot fiksasyonu yapan bakteri (Azotobakter) ve mikoriza mantarları ihtiva eder. Bu mikro organizmalar toprak içinde bulunan ancak bitki tarafından alınamayan besin maddelerine parçalayarak bitki tarafından alınabilir forma dönüştürürler. Ayrıca azot fiske eden bakteriler havadaki azotun toprağa kazandırılmasını sağlayarak bitki tarafından alımını kolaylaştırır. Solucanların salgı maddeleri enzimler üretim süreci içinde dışkılarına karıştığında çok sayıda ve çeşitte enzim, vitamin, aminoasit, büyüme hormonu içermektedir. Bunlar ise bitkinin daha hızlı gelişmesini ve olumsuz çevre şartlarına karşı dirençli olmalarını sağlar.

 

Samsun Solucan Gübresi Tarsol Farm Avantajları

Samsun Solucan Gübresi bitkiler için aynı anda hem besin kaynağı hem de büyümeleri için teşvik olarak etkilidir;
Humusu az olan toprakları iyileştirir, topraktaki faydalı mikroorganizmaları uyarır,
Toprağın genel durumunu iyileştirir ve topraktaki organogenetik elemanlarını bitkilerin alabileceği sekle dönüştürür;
Organik maddeleri az olan topraklar için organik azotun yüksek oranı büyük önem taşımaktadır, özellikle uzun sure mineral gübrelemeden sonra;
Samsun Solucan Gübresi Organik gübre özün içerdiği besleyici elemanlar daha uzun sure için toprakta kalmaktadır, bu da bitkilerce daha iyi alınmalarını sağlar;
Hızla suda çözünür ve ziraatta kullanılan tüm ilaç ve gübrelerle uyumludur;
Samsun Solucan Gübresi bitkilerin sağlam kok sistemi oluşması için yardımcı olur.

Bitkilerin stres ve patojenlere karsı dayanıklılığını artırır ve ekolojik temiz ziraat ürünlerinin üretimi için mükemmel bir gübredir.

Samsun Solucan Gübresi ile Sebzeler

– %30-50 yüksek verim sağlar.
– Tohum çimlenmesi enerjisinde %40 oranında artış sağlayarak tohum maliyetini düşürür.
– 10-15 gün erken fide oluşumu sağlar.
– 10-15 gün hasatta erkencilik sağlar.
– Ekolojik olması nedeniyle solucan gübresi ile beslenen sebzeler orijinal renk,aroma ve lezzete sahip olur.
– Sulu solüsyonları yaprak ve gövdede pestisit görevi görür.

Bağcılık üzerine etkileri

Samsun Solucan Gübresi Bitki köklerinin hızlı ve sağlıklı gelişmesini sağlar.
– Üzümlerde erken hasat sağlar böylece kaliteli ve orijinal ürünlerin piyasaya erken girmesini sağlar.
– Türe özgü aroma ve lezzet kazandırır.

Patates tarımı üzerine etkileri

– %40-70 verim artışı sağlar
– Yıl boyu toprağın besin maddesi içeriğini korur.
– %15-45 yüksek oranda nişasta sentezlenmesini sağlar.

Meyvecilik üzerine etkileri

– Samsun Solucan Gübresi Hızlı ve güçlü fidan gelişimi sağlar.
– %100 başarılı tansplantasyon(şaşırtma) sağlar.
– Meyveler 10-15 gün erken hasat edilir.
– Meyveler daha büyük,orijinal morfoloji, aroma ve lezzetli olmalarını sağlar.
– Meyvelere ekolojik, temiz,kansorejen madde içermeyen yüksek vitamin ve besleyici değerlere sahip özellikler kazandırır.

Çim üzerine etkisi

Samsun Solucan Gübresi çok güçlü,dayanıklı olmalarını ve hızlı büyümelerini sağlar.
– Çimlerin sararmalarını engeller.
– Çimlenme verimini artırarak tohum maliyetini düşürür.

* Solucan Gübresinin sebzelerde dikim öncesi sıraya atılması önerilir. Dikim sonrası atılması zorunluluğu durumunda fidenin yaprak iz düşümüne denk gelen toprağa uygulanması önerilir.
* Solucan Gübresinin ağaçlarda dikim öncesi ve sonraki dönemlerde yaprak iz düşümüne denk gelen toprağa uygulanması önerilir.