Ordu Solucan Gübresi | Solucan Gübresi Üretimi Ordu | Solucan Gübresi Fiyatı

  • Ordu Solucan Gübresi

ordu solucan gübresi

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Ordu solucan gübresi üretim tesisi kurmak isteyen, fakat bütçesi sınırlı olduğu için bir türlü cesaret edemeyen girişimciler için hazırlanmıştır. Şimdi, en düşük bütçe ile solucan gübresi nasıl üretilir açıklayalım.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurulumu (Örnek Proje)

İhtiyacımız olan malzeme listesi;

—10.000 adet kırmızı Kaliforniya solucanı

— 1 adet, 1 tonluk IBC su tankı , üstünü kesip solucanlar içine bırakılacaktır.

— 3 aylık solucan maması

Ordu Solucan Gübresi ,  Solucan Gübresi Üretimi Ordu , Solucan Gübresi Fiyatı Eğer düz hesap olarak düşünürsek 10.000 solucan ile başlayacağımız solucan gübresi üretim projesi yatırım gerektiriyor.

Eğer büyük baş hayvan besliyorsanız solucan maması maliyetiniz sıfırdır. Büyük baş hayvan gübresini nasıl fermente edip kırmızı Kaliforniya solucanları için kompost hazırlayacağınızı sayfanın altında açıkladım.

Amacımız bir yıl içinde solucan sayısını 16 katına çıkartıp işi solucan gübresi üretim tesisi kuracak kadar ilerletmek. Ben bu örnek projeyi, 10.000 solucan ile başladığımız varsayımı üzerine kuruyorum. Eğer siz daha hızlı ilerlemek istiyorsanız bu sayıyı katlayarak süreci hızlandırabilir ve maliyeti tekrar hesaplayabilirsiniz.

Şimdi, 12 aylık süreçte projenin nasıl bir şekil alacağına bir göz atalım;

Ordu Solucan Gübresi | Solucan Gübresi Üretimi Ordu | Solucan Gübresi Fiyatı Kırmızı Kaliforniya solucanları doğru beslenip nem ve ısı gibi değerler uygun düzeyde tutulduğu sürece, yılın dört mevsimi hız kesmeden üremeye devam ederler. Eğer besleme, ısı ve nem açısından her şey yolunda ise, 1 yılda 16 kat çoğalırlar.

ORDU ORGANİK FINDIK GÜBRESİ

Bizim elimizdeki canlılar safkan kızıl Kaliforniya olduğuna göre, eğer ortalama şartları sağlayabilirsek 1 yılda sayılarını 160 bin adet yapabiliriz.

Şimdi hesaplayalım;

Başlangıç:

10.000 adet solucan

1 adet su tankı

540 kg mama (kompost) (3 aylık)

Üç ay sonra elimizde olanlar:

20.000 adet solucan

270 kg solucan humusu

Ordu Solucan Gübresi | Solucan Gübresi Üretimi Ordu | Solucan Gübresi Fiyatı Solucan sayımız 20.000 oldu ve 1 adet su tankı daha lazım. Artık iki tane üretim tankımız var. Ayrıca önümüzdeki üç ay için 1080 kg mama lazım.

Elde ettiğiniz solucan humusunu toptan olarak büyük vermikompost üreticilerine satabilirsiniz. Buna karşılık solucanlar için mama ve ihtiyaç duyacağınız yeni su tankını satın alabilirsiniz. Bu süreç sürekli böyle devam eder ve bu minik canlılar kendi masraflarınızı karşılar.

Ordu Solucan Gübresi | Solucan Gübresi Üretimi Ordu | Solucan Gübresi Fiyatı Normalde elde edilen solucan humusu, 2-3 ay kendi haline dinlenmeye bırakılır. Bu süre dolduktan sonra humus, tarım alanlarında kullanılabilir solucan gübresine dönüşür. Samsun solucan gübresi üretim tesisi kurana kadar masrafları karşılamak için elde ettiğiniz solucan humusunu toptan satmak mantıklıdır.

Altı ay sonra elimizde olanlar:

40.000 adet solucan

540 kg solucan humusu

Şimdi 2 tane su tankı ve sonraki 3 ay için 2.160 kg mama lazım. Dört adet solucan besleme kasamız oldu.

Dokuz ay sonra:

80.000 adet solucan

1080 kg solucan humusu

4 adet su tankı daha satın almamız lazım. 4320 kg mama gerekli. Sekiz adet solucan gübresi üretim kasamız oldu.

Bir yıl geçti:

160.000 adet safkan kırmızı Kaliforniya solucanımız var.

Elimizde 2160 kg kadar solucan humusu var.

Artık bu saatten sonra su tankları bize yetmeyecektir. Artık üretimi en azından ayaklı kasalara taşımak gerek.

Eğer biraz bütçeniz varsa tam otomasyon sistemine geçmeseniz bile, ayaklı kasalarda üretime geçmeniz lazım. Eğer hiç sermayeniz yoksa yine çözümü var.

Yok, ben bu kadar beklemek istemiyorum diyorsanız;  ilk yılın sonunda 100 bin solucan ile üretim tesisi kurabilirsiniz. 100 bin solucan size aylık 900 kg solucan humusu üretir.

Solucan humusu olgunlaşma sürecinde ciddi nem kaybedeceği için 3/2 aranında kilo kaybı yaşanır.

Bu durumda 100 bin adet kaliforniya solucanı 1 ayda 300 kg satışa hazır solucan gübresi üretir.

Her üç ayda bir solucan sayısı ve üretim kapasitesi ikiye katlanır.