İstanbul Solucan Gübresi

İstanbul Solucan Gübresi

Kırmızı Kaliforniya Solucanı ve Özellikleri

İstanbul Solucan Gübresi  Toprak solucanları genel olarak iyi bir havalandırma araçlarıdır. Fakat bazı cins solucanlar daha iri olduklarından çabuk hareket edemez, yedikleri besin maddelerinin tamamını dışkı olarak çıkartmaz ve büyük bir bölümünü ancak kendi ihtiyaçları için kullanırlar. Çabuk üremez ve üretmezler.

Kırmızı Kaliforniya solucanı adıyla bilinen Lumbricus rubellis ve Eisenia foetida toprak solucanı türleri ince ve küçük olduklarından hareket kabiliyetleri daha fazladır. Solucanların bütün vücudu, glandüler ve kambiyal hücreler içeren şeffaf bir mukoz filmi olan epitelyumla kaplıdır. Bu, pürüzsüz bir cilt yüzeyi kayganlık sağlayarak solucanın rahat hareket etmesini temin eder. Daha çok doğurganlığa sahiptir ve süratle çoğalırlar. Az miktarda başladığınız solucan sayısı kısa zamanda hızla artacaktır.

İstanbul Solucan Gübresi Kırmızı Kaliforniya solucanlarının doğasındaki farklılıklar vücut yapıları ve ölçüleridir.
Uzunlukları 60-130 mm. En fazla kalınlıkları 7,5 mm. dir. Ön baş tarafı daha kalın, güçlü kaslı ve koyu turuncu renklidir. Arka kuyruk tarafı daha ince ve zayıftır. Baş tarafının ucunda ağız, kuyruk sonunda ise rektum bulunur.

Segment sayısı 80-110 dur. Baş segmenti epilobiktir. Vücudun ön tarafındaki segmentler daha büyüktür ve renkleri parlak kırmızı veya turuncuya yakın kırmızıdır. Segmentler arası pigmentsiz olduğu için özellikle kuyruk tarafı halkalı/çizgili görünür. Genç solucanlarda pigmentasyon daha koyudur.

İstanbul Solucan Gübresi solucanların sindirim sistemlerinde kendilerine has, bitkiler için çok yararlı mikro organizmalar, bakteriler, mantarlar, enzimler, doğal büyüme hormonları, aminoasitler ve vitaminler bulunur. Diğer solucanlara göre daha dirençlidirler ve sindirim sistemlerindeki parçalayıcı enzim sayıları daha fazladır. Bu sayede daha kaliteli bir gübre elde etmenizi sağlarlar.

Samsun Solucan Gübresi solucanlar çok sayıda ve çeşitte enzim, vitamin, aminoasit, büyüme hormonu salgı maddeleri ve enzimleri dışkılarına karıştırırken, bunlar bitkinin daha hızlı gelişmesini ve olumsuz çevre şartlarına karşı dirençli olmalarını sağlar.

İstanbul Solucan Gübresi gübreye geçirdikleri çok değerli maddelerden birisi kendilerini patojenlerden korumak için salgıladıkları ve aynı zamanda bitkilere doğal antibiyotik etkisi yaratan “sölom sıvısıdır”. Sölom sıvısı, solucanların sindirim sistemlerinde yem olarak verdiğimiz organik besinle karışarak çok daha kaliteli ve daha üstün bir organik gübre elde etmenizi sağlar.

İstanbul Solucan Gübresi

 • Taneli yapısı toprağın strüktürünü düzenleyip havalanmayı sağlarken su tutma kapasitesinin yüksekliği topraktaki su stresini minimize etmektedir.
 • Yapısındaki çok sayıda bakteri verildiği topraktaki zararlı bakterilerle mücadele ederek onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır, böylece bitkilerin hastalıklara karşı direncini artırır.
 • Olumsuz hava şartlarına (don, sıcaklık farkları vb.) karşı bitkiyi korur.
 • Kaliteli, bol verimli ve raf ömrü uzun ürünler elde edilmesini sağlar.
 • Yüzde yüz ekolojik dengeye uyumlu biyolojik, organik ve zehirsizdir.
 • Toprak düzenleyicisidir. Toprağın, PH ve nem gibi özelliklerini düzenler. Asitli, kumlu toprakları düzenleyerek tarıma elverişli hale getirir. Humusu az olan toprakları iyileştirir.
 • Kimyasal gübrelerin kirlettiği toprakları temizleyerek ıslahını sağlar. Solucan gübresiyle yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.
 • Kokusuzdur.
 • Üretiminde de, kullanımında da doğa dostudur. Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.
 • Toprakta uzun süre kalarak bitkinin uzun süre besin ihtiyacını karşılar.
 • Barındırdığı azot bakterileri ile havadaki azotun toprağa kazandırılmasını sağlar. Toprağın azot ve karbon oranını yükseltir.