Giresun Solucan Gübresi | Fındık ta Organik Dönem

Giresun Solucan Gübresi | Fındık ta Organik Dönem

Solucanca %100 Organik Granül Solucan Gübresi Bitkiler Üzerindeki Etkileri

Solucanca %100 Organik Granül Solucan Gübresi Bitkiler Üzerindeki Etkileri

 

Bir çiftçinin arazisine çıkıp da ekim yapacağı zaman kafasını kurcalayan temel bir sorun vardır; acaba ürünüme ne zarar verebilir? Modern insan bitkilerini pestisit, herbisit ve insektisitlere karşı korumak için doğal yöntemlere alternatif olan çeşitli yöntemler kullanırlar. Bu yöntemler sadece bitkiler ve onlarla beslenen insanlar için değil aynı zamanda yer altı su kaynakları için de zararlıdırlar.

Giresun Solucan Gübresi , Fındık ta Organik Dönem Böcekleri ve hastalıkları engelleyen, doğanın doğal olan gübrelerinden birisi de solucan gübresidir. Bu gübre nodülleri, milyonlarca yıldır solucanlar tarafından kompost süreci içerisinde üretilirler. Burada solucan gübresini sadece bahçenizdeki bitkileri sağlıklı yetiştirmek için değil aynı zamanda onları zararlılardan nasıl koruyacağınıza dair de bilgiler bulacaksınız.

 Sağlıklıyaşam için hep birlikte

Solucan gübresi birçok nedenle farklı amaçlarla kullanılabilir. En baştaganik gübre olarak kullanılır. Birçok çiftçi solucan gübresinin sadece toprağın pH derecesini düzenlemekle kalmayıp, aynı zamanda nem tutma oranını da arttırdığını bilir.

Benzeri diğer gübrelerin aksine solucan gübresi aşırı kullanıldığında bitkiyi veya köklerini yakmaz.

Giresun solucan gübresi dahası, çiftçinin farkına bile varmadığı böcek ve hastalıkları engeller.

Giresun Solucan Gübresi , Fındık ta Organik Dönem Solucan gübresi ayrıca hemen her bitkinin ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerini de içerir. Bunların başında magnezyum, azot ve potasyum gelir. Bir diğer özelliği de solucan gübresi yavaş salınımlı olduğu için, bitki bu gübredeki besinleri ihtiyaç duydukça yavaş yavaş alır. Böylece gübre su ile yıkanıp gitmez.

Giresun Solucan Gübresi , Fındık ta Organik Dönem Yine bir diğer özelliği de, solucan gübresi bünyesinde, iyi bir tür olan, aerobik (havacıl) bakterileri barındırır. Ayrıca havadaki nitrojen gibi gazları alıp bitkinin kullanabileceği form olan nitrata dönüştüren ve böylece bitkinin köklerini sürekli olarak besleyen bazı organizmalara da sahiptir.
Solucan gübresinin kullanmanın bir diğer yolu da, gübreye su ekleyip havalandırarak içerisindeki besinlerin suya geçmesini sağlamaktır. Daha sonra bu yüksek besin içerikli sıvı gübreyi, bitkilerinizin yapraklarına püskürtme yöntemi ile kullanabilirsiniz; bu yöntemin adına yaprak besleme yöntemi denir. Bu yöntem bitkinizi zayıflatan ve hastalanmasına neden olan zararlı dış bakterilere karşı etkin bir yöntemdir. Bu yararlı mikroorganizmalar, yaprak yüzeyine konuk olmuş olan zararlı bakteri, mantar ve küflerle mücadele eder. Toprağı ve su kaynaklarını bu zararlı bakterilerden korumamız gereklidir.

 

GİRESUN SOLUCAN GÜBRESİ

Domates Üzerindeki Etkisi

Samsun Solucan Gübresi Domates bitkisi için yapılan bu deneyde aynı toprak kullanılmış ancak bazı topraklara solucan gübresi eklenmiştir; sonuç ise şaşırtıcı olmuştur. Değişkenler olarak bahçede tüm domates fidelerinin eşit miktarda güneş ışığı, su vs. almaları sağlanmıştır.
Deney sonucunda solucan gübresi kullanılan domates fidesi, kullanılmayan fideye göre sadece daha uzun olmakla kalmamış aynı zamanda daha fazla domates de vermiştir.

 

Solucan Gübresinin Çim üzerindeki etkisi 

  • Çok güçlü,dayanıklı olmalarını ve hızlı büyümelerini sağlar.
  • Çimlerin sararmalarını engeller.
  • Çimlenme verimini artırarak tohum maliyetini düşürür.
    Çim üzerindeki etkisi için söylenecek söz yok.
    Tohumlar ekildikten 7 gün sonrası:

Dünyanın birçok yerinde yapılan denemeler sonucunda Solucan Gübresinin (vermikompost) uygulamalarının, Buğday verimini %15-20, Mısır %30-50, Pancar %15-20, Patates %50-80, Biber, Domates ve Salatalık %20-30, Şeftali ve Üzüm %80-100, Çilek %30-35, Çay %30anında arttırdığı belirlenmiştir.
Çimlerin köklerindeki olağanüstü gelişimi görebilirsiniz:

 

 

Tahıl, Patates be Sebze Üzerindeki Etkisi

 

Vermikompost normal hayvan gübresine ve komposta göre humus içeriği bakımından 4-8 kat daha fazla kuvvetlidir.

Giresun Solucan Gübresi Toprağa verilen 1 tonluk üst hayvan gübresi, bir yıl içinde, tahıl ürününde 10-12 kg, patateste ise 100-120 kg verim sağlamış. Ancak yine bir yıllık bir kullanımda toprağa verilen solucan gübresinde ise, tahıl ürününde 100-200 kg. lık verim artışı, patateste 1600-1800 kg, sebzede ise 200 kg ve daha fazla artış sağlamıştır.

Bununla birlikte toprak sonraki 5 yılda verimliliğini korumaya devam etmiştir. Topraktaki ürün kültürü, solucan gübresi ile verimi arttırılınca 10-15 gün daha erken olgunlaşır ve bitki çeşitli hastalıklara ve soğuğa karşı direnç kazanır.

Organik gübrelerle karşılaştırıldığında solucan gübresi sadeceganik gübrelerin yerini almakla kalmamış onlara etkinlik yönünden de başarıyla da baskın gelmiştir. Normal gübreye nazaran solucan gübresinin kullanılması pancar bitkisinde 27 %, Patateste 19,7 % artış sağlamıştır.

Giresun Solucan Gübresi , Fındık ta Organik Dönem uygulaması bitkinin büyümesini kuvvetlendirerek hızlandırır ve bitkide daha güçlü bir kök sisteminin gelişmesini, patateste daha çok sap oluşumunu ve yaprak yüzeyinin genişlemesini sağlar. Solucan gübresi ile yetiştirilen patates, yetişme evrelerini standart mineral gübre ile yetiştirilen patatese göre 3-5 gün daha erken tamamlamıştır. Salata kültüründe 30 %, pancarda 45 % ve patateste 50 %`den fazla verim sağlamıştır. Bununla birlikte üretim verimliliğindeki kalite göstergeleri de artmıştır. Birleşiminde şeker, nişasta ve askorbik asit gibi değerli besin maddelerini güçlendirir. Taze üretimde nitrat içeriği 50 % düşmüştür. Bunun yanı sıra solucan gübresi bakteri öldürücü (bakterisit) özelliğe de sahiptir biyolojik olarak temizdir ve patateste kullanımı daha az kök kurdu ve bulaşıcı hastalığın görülmesini sağlamıştır.